Új dologba belefogni sosem egyszerű. Ebben a cikkben most összegyűjtöttünk pár tippet, ami segíthet elindulni a fitnesz világában kezdőként. Ne engedd, hogy a kezdeti félelem visszatartson a változástól! Olvass tovább, és kezdj el rendszeresen sportolni még ma!

Miért érdemes elkezdened sportolni?

  • Javul a fizikai egészséged: Talán ezt az érvet hozzák fel leginkább elsőként, ha a rendszeres edzés mellett érvel valaki. A rendszeres mozgás erősíti az izmokat, növeli az állóképességet, ezáltal pedig támogatja (többek között) a szív- és érrendszer egészségét.
  • Több energiád lesz: Paradox módon, ha aktív életmódot élsz, az nem jelenti azt, hogy esténként fáradtabb leszel. Pont ellenkezőleg! A sport fokozza az energiaszintet és segít a mindennapi feladatok hatékonyabb ellátásában.
  • Csökkenti a stresszt: A mozgás természetes stresszoldó, segít levezetni a nap során felgyülemlett feszültséget.
  • Jobban fogsz aludni: A rendszeres edzés segít a pihentetőbb, mélyebb alvás elérésében.
  • Jobban tudsz majd koncentrálni: A sport javítja a mentális fókuszt, így a munkában és a tanulásban is hatékonyabb leszel.
  • Mentálisan is kikapcsol: A rendszeres testmozgás nemcsak a testednek, de az elmédnek is segít kiengedni a gőzt.
  • Több önbizalmad lesz: Ha beépíted az edzést a mindennapjaidba, nem csak a közérzeted fog változni, de a kép is, amit a tükörben látsz.

 

5 fitnesz tipp kezdőknek

1. Határozz meg reális célokat

Az egyik legfontosabb lépés a reális és konkrét célok meghatározása.
Sokan azonnali eredményeket várnak, ez azonban hamar csalódáshoz vezethet. Inkább kis lépésekben gondolkodj!
Például, ha fogyni szeretnél, tűzz ki heti fél-egy kilogrammos fogyási célt. A célok eléréséhez gyakran hasznos lehet egy személyi edző segítsége, aki az egyéni igényeid alapján állít össze edzéstervet, és szakértelmével támogat az úton.

2. Fókuszálj a kalóriadeficitre, ha fogyni szeretnél

A fogyás kulcsa az, hogy több kalóriát égess el, mint amennyit beviszel. Ez nem jelent mást, minthogy kalóriadeficitben kell lenned.
Fontos, hogy ne ess túlzásba: a túl gyors fogyás nemcsak egészségtelen, de hosszú távon fenntarthatatlan is. A kiegyensúlyozott táplálkozás és a megfelelő edzésmennyiség kombinációja hozza meg a legjobb eredményeket.

3. Kezdd kicsiben és fokozatosan növeld a terhelést

Ha elkezdesz edzeni, ne hajtsd túl magad azonnal! Kezdj alacsony intenzitású edzésekkel (pl. jóga, pilates, stretching), és figyelj arra, hogy a terhelést fokozatosan növeld. Ha túl sokat akarsz egyszerre, az könnyen sérüléshez vezethet, vagy hamar elveszítheted a motivációdat. Egy jól megtervezett edzésterv biztosítja, hogy megfelelően fejlődj, anélkül hogy túlerőltetnéd magad.

4. Találd meg azt az edzésformát, amit élvezel

Az edzés akkor lesz igazán hatékony, ha élvezed is, amit csinálsz.
Ne ragaszkodj egyetlen mozgásformához! Próbálj ki többféle edzést, legyen az súlyzós edzés, kardió, jóga vagy akár valamilyen csoportos óra. Ha megtalálod azt a mozgásformát, amit szívesen csinálsz, sokkal nagyobb eséllyel maradsz motivált és kitartó.

5. Pihenés és regeneráció: Ne hagyd ki!

A pihenés ugyanolyan fontos része az edzésnek, mint maga a mozgás. Az izmok akkor fejlődnek, amikor pihensz, ezért adj időt a szervezetednek a regenerálódásra.
Elegendő alvás, és heti legalább egy pihenőnap nélkülözhetetlen ahhoz, hogy hosszú távon is fenntartsd a fejlődést.

 

Gyere te is a FormaZonába edzeni, ha még nem vagy vendégünk! Próbáld ki a különböző edzésformákat, és találd meg azt, ami igazán inspirál!