Immunrendszered állapota a te kezedben van

Természetesen elengedhetetlen, hogy a betegségek terjedése ellen minden előírt szabályt betartsunk, de sajnos sehol nem lehet olvasni arról, hogy milyen életmódbeli változtatásokkal tudunk egy stabil, megbízható immunrendszert felépíteni, amely megvéd a betolakodó vírusokkal és baktériumokkal szemben.

Összeszedtünk néhány alapvető ökölszabályt, melyeket ha hosszútávon betartassz, életerővel, egészséggel, kicsattanó energiával hálál meg a szervezeted.

  • Bélflóra: ahogy Hippokratész, az orvostudományok atyja fogalmazott: ,,A táplálékod legyen az orvosságod, és az orvosságod a táplálékod legyen.” vagy ,,Minden betegség a belekben kezdődik.” Ezek a mondások nagyon is fontosak, hiszen ép mikrobiom (bélrendszerünkben található jótékony baktériumok), nélkül nem tud megfelelően működni az immunredszer. Ennek érdekében a legkevesebb amit otthon meg tudsz tenni, az a finomított szénhidrátok, cukrok valamint a mesterséges édesítőkkel, ízfokozókkal és adalékanyagokkal (kukorica, szója stb.) dúsított élelmiszerek és a transzzsírok (étolaj, margarin..) kiiktatása az étrendedből. Ezeket cseréld le tápanyagban gazdag rostokra, mint az édesburgonya, cékla, főzőbanán, jázmin/basmati rizs, quinoa, köles, hajdina. Legjobb zsírforrások: kókuszzsír, marhazsír, olívaolaj, tojássárgája. Ha szeretnél ennél többet megtenni az emésztésed érdekében, támogasd akár probiotikum készítménnyel bélflórád, a piacon számos kiváló termék megtalálható.
  • Kerüld a gyorséttermi kajákat, ügyelj arra, hogy legyen minél színesebb a tányorod: ZÖLDségek (spenót, rukkola, káposzta..), cékla, sütőtök, olívabogyó stb. Fogyassz heti rendszerességgel omega 3-ban gazdag halakat, tengeri herkentyűke, A vitaminban gazdag csirke, kacsa vagy libamájat.
  • Emeld meg a vitamin beviteled ebben az időszakban: C-vitamin, zsírban oldódó vitaminok: D, E, K, A, B-komplex, magnézium, cink, szelén.
  • Igyál elegendő tiszta vizet (0,03l/ttkg).
  • Aludj eleget éjszaka (7-9 óra), ugyanis nem elegendő alvás mellett az immunrendszer nem tud újratöltődni, hosszútávon kimerül a mellékvese, felborul a hormonrendszer és sok más káros következménye adódhat.
  • Próbáld uralni az elméd, ne engedj be negatív, energiaromboló gondolatokat, válassz egy számodra megfelelő stresszkezelési módszert: relaxáció, meditáció, természetjárás stb.
  • MOZGÁS: nem lehet eleget hangoztatni, hogy a mozgás mennyit számít az immunrendszer stabilitása szempontjából. A testmozgás fokozza a immunvédő sejtek számát, a test öregedési folyamatai lelassulnak. Válassz saját edzettségi szintednek megfelelő mozgásformát.
  • Figyelj a légzésre: lehetőleg orron keresztül lélegezz, hiszen az orr sokkal jobban megszűri a beérkező levegőt, mint a szájüreg. Az orrmelléküregben termelődő nitrogén-monoxid gátolja a vírus szaporodását.

Röviden: ha egészségesen táplálkozol, alszol, lélegzel, mozogsz, optimalizálódik a cirkadián ritmusod, az immunrendszered brillírozni fog. 🙂

Apró lépésekben is lehet változtatni, viszont tudd, hogy a saját egészséged a TE felelősséged! 🙂

Ha szeretnéd a mozgás részét kipipálni, mindenképp ajánljuk Start csomagjainkat, tedd meg az első lépéseket akár személyi edző segítségével.

Bővebb információért kattints IDE.

A csoportos edzéseink időpontjai megtalálhatók az aktuális órarendben ide kattintva.

Online bejelentkezéshez kattints Ide.